Sort by

Jacob has logged 471 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cobra

Cobra

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ennio

Ennio

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The God of Cookery

The God of Cookery

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stutz

Stutz

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Emily

Emily

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lost King

The Lost King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry