Sort by

alexandra 🥀 has logged 32 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beat That My Heart Skipped

The Beat That My Heart Skipped

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Qualified

Qualified

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ninjababy

Ninjababy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Senior Year

Senior Year

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hand Rolled Cigarette

Hand Rolled Cigarette

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
Read the review Edit this entry  
10
Whether the Weather Is Fine

Whether the Weather Is Fine

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anne+: The Film

Anne+: The Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beirut: An MCC Virtual TV Event

Beirut: An MCC Virtual TV Event

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry