• Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★½

    I think i started levitating during Paul’s first worm riding scene

  • Ghostwatch

    Ghostwatch

    ★★★★

    it rules that the BBC just aired this and let people think it was real

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    truly insane how this thing is mostly just exposition and table-setting, yet it never once gets boring. I wish all blockbusters looked this good. Denis Villeneuve is a king

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

    easily the best Hunger Games movie, if only because Jena Malone just waltzes in and steals the whole thing

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★★½

    a perfect movie

  • Upgraded

    Upgraded

    ★★½

    whole movie should have been about Lena Olin and Anthony Stewart Head’s characters…..

  • Drive-Away Dolls

    Drive-Away Dolls

    ★★★

    definitely messy and rushed, but Margaret Qualley and Geraldine Viswanathan are great. I think it’s time for the Coens to make a movie together again

  • Nimona

    Nimona

    ★★★★

    proof that there is no more holy alliance than a gay guy and his trans girlie

  • Madame Web

    Madame Web

    awful movie. bafflingly bad choices. incredible theater experience

  • Lisa Frankenstein

    Lisa Frankenstein

    ★★★½

    I love Diablo Cody, and I enjoyed this, but I would love to see an R-rated version of it

  • Orion and the Dark

    Orion and the Dark

    ★★★½

    this is mostly a pretty standard kids’ movie, but there are enough Kaufman-esque flourishes of existentialism and surrealism to keep things interesting, and I thought the ending payoff of the film’s structure worked very well

  • The Marvels

    The Marvels

    ★★★

    this movie is kind of a mess and the third act is completely incoherent BUT there is a great Cats needle drop and Iman Vellani is a STAR