• Spiral: From the Book of Saw

    Spiral: From the Book of Saw

    ★★½

    After binging all EIGHT of the previous ‘SAW’ films, I can say without a doubt that this is one of the ones that felt the least like a ‘SAW’ movie (second to ‘Jigsaw’, the 8th film). It was certainly a detective thriller though, and that’s not necessarily a bad thing. 

    First things first, I dig the ‘Saw’ franchise. I really do. While it may not be my favorite horror series ever (*cough* ‘Halloween’), it certainly does hold up. Secondly: the…

  • The Amusement Park

    The Amusement Park

    ★★★½

    Do you know what this is? It’s a lost film from the late great George Romero, shelved & forgotten. But now, nearly 50 years later, we finally see it in its full form. 

    It’s a haunting story about quite literally getting old, as we follow an aged man going through an amusement park - although this isn’t any ordinary amusement park, no, it’s a construct of time and a metaphor for old age. 

    There’s not much of a plot, or any…

  • Drive-In Massacre

    Drive-In Massacre

    ★★½

    A sword wielding killer is one the loose, chopping the heads off of unsuspecting couples who pull into a certain drive in theater. Who will survive, and what will be left of them???

    Hard to figure out what anybody was saying I’m during the first 10 minutes - watched it off of a ‘Grindhouse 12 movie collection’ in terrible quality. It reminded me of a Herschell Gordon Lewis film but without the charm & abundance of gore. 

    And a Herschell Gordon Lewis film without any charm is barely a film at all.

  • In The Heights

    In The Heights

    ★★★

    Opening scene was fantastic, Lin Manuel Miranda had a song about snow cones (which was the best song in the movie imo), a certain character had a send off that was longer than all of her previous screen time put together (you know who I’m talking about), there was a trippy scene where 2 people walk on the side of a building in a Spider-Man/Christopher Nolan kinda way, and there was also a post credit scene. 

    Lots of things going…

  • The Curse of Frankenstein

    The Curse of Frankenstein

    ★★★★

    Peter Cushing, Robert Urquhart, and Christopher Lee star in this Hammer CLASSIC about life and death in this twisted tale from Mary Shelley’s chilling tale.

    Terence Fisher and horror just go so well together. It’s a magical thing when you see his name above a Hammer title - you just know you’re in for a treat. A great performance from Cushing too, my goodness.

    My only complaint: the Creature was (literally) pushed in the corner for most of his screen time. However, Lee does fantastic as always.

  • Jigsaw

    Jigsaw

    ★★

    Okay so there’s ANOTHER apprentice??

    The reason why the first 7 films were executed so greatly, and what made them so interesting, wasn’t because of the traps, blood, guts, and gore (not for me at least), but rather the story. Each chapter interwove with each other, flowed with one another, and set itself up for the following chapter the next Halloween. So what does this new chapter provide? Absolutely NOTHING. 

    No interesting recalls to the other chapters, bland traps, no…

  • In Search of Darkness: Part II

    In Search of Darkness: Part II

    ★★★½

    They weren’t kidding when they said this was the ultimate horror documentary- it is! 

    That is, for the 80s of course.

    If there is a part III, and I very much well hope there is, I recommend exploring a different time period other than the 80s. The 70s wouldn’t be such a bad idea... 👀

  • Saw 3D

    Saw 3D

    ★★½

    Rushed, poorly executed finale, little screen time for Tobin Bell & Cary Elwes (who should’ve been the stars of the film), forgettable traps (other than that pretty sweet 4 in 1 car squash fest in the beginning), forgettable characters with forgettable motives & backstories - I mean, is THIS what you call a final chapter? I understand that there are technically 2 more films (with some more probably in development), but in this timeline, with this story, and with Detective Hoffman and…

  • Saw VI

    Saw VI

    ★★★

    These endings man... these ENDINGS.


    (at this point in the series I just want everyone to die lol)

  • Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

    Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

    ★★★★

    The most beautiful 45 mins of my life.

  • Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★★½

    This is what movies SHOULD BE! 

    No politics, no cliches, no nonsense - all stops pulled out for an adrenaline fueled action revenge thriller. 

    Was the ending a little abrupt? Sure. Were there plotholes? Maybe. Did they sometimes veer away from Stathams character for a bit too long and focus on other characters less interesting than him? You bet. But hardly none of that takes you away from the enjoyment of Guy Ritchie’s latest. 

    It almost reminded me of those simplistic…

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★½

    Just finished watching the movie 30 mins ago, and to be completely honest, I forgot half the things that happened. This may be because of my dumb brain, but at the same time, if it's a good movie, then you're without a doubt going to have something stick with you.

    I can't say this is the worst horror movie ever made but it's definitely the worst of the 'Conjuring' films (I haven't seen 'The Nun' or the 'Annabelle' sequels so…