zotwot has logged 34 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mouse That Roared

The Mouse That Roared

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crash

Crash

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry