• Parasite

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Promise Me This

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Black Cat, White Cat

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Paris, Texas

  • Fitzcarraldo

  • The Shining

    ★★★★½

  • Mirror

  • Solaris

  • Valerie and Her Week of Wonders

  • Pierrot le Fou

    ★★★★½

  • Contempt

  • 8½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★