Sort by

Joe has logged 494 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bomb Voyage

Bomb Voyage

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Revenge of the Pink Panther

Revenge of the Pink Panther

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Background to Danger

Background to Danger

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Prince: Sign O' the Times

Prince: Sign O' the Times

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Cherry Moon

Under the Cherry Moon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stardust

Stardust

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Switch

Switch

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
What Did You Do in the War, Daddy?

What Did You Do in the War, Daddy?

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Transgressor

The Transgressor

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Car on the Freeway

Death Car on the Freeway

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tamarind Seed

The Tamarind Seed

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Carey Treatment

The Carey Treatment

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Return of Dr. Mabuse

The Return of Dr. Mabuse

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Gift

The Gift

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Who's Minding the Store?

Who's Minding the Store?

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
So You Want to Be a Baby Sitter

So You Want to Be a Baby Sitter

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arcade Attack

Arcade Attack

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tattoo Connection

The Tattoo Connection

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Pink Blueprint

The Pink Blueprint

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Magoo

Mr. Magoo

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Flying Deuces

The Flying Deuces

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Allied

Allied

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The American President

The American President

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hong Kong 97

Hong Kong 97

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Disorderly Orderly

The Disorderly Orderly

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Throw Momma from the Train

Throw Momma from the Train

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
1990: The Bronx Warriors

1990: The Bronx Warriors

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mascots

Mascots

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
KISS Meets the Phantom of the Park

KISS Meets the Phantom of the Park

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
SPL 2: A Time for Consequences

SPL 2: A Time for Consequences

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry