Sort by

Joe has logged 50 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crippled Kung Fu Boxer

Crippled Kung Fu Boxer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Giant

The Giant

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Case of the Stuttering Pig

The Case of the Stuttering Pig

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightmares Come at Night

Nightmares Come at Night

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Is There Sex After Death?

Is There Sex After Death?

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How to Steal the World

How to Steal the World

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Detective Byomkesh Bakshy!

Detective Byomkesh Bakshy!

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Helicopter Spies

The Helicopter Spies

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Karate Killers

The Karate Killers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Burglars

The Burglars

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
White God

White God

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rabbit Romeo

Rabbit Romeo

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's All True

It's All True

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joy House

Joy House

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Journey into Fear

Journey into Fear

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
8 Ball Bunny

8 Ball Bunny

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Knighty Knight Bugs

Knighty Knight Bugs

1958
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
To Hare Is Human

To Hare Is Human

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gone in 60 Seconds

Gone in 60 Seconds

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spring

Spring

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The White Darkness

The White Darkness

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Raiders

Phantom Raiders

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sky Murder

Sky Murder

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's Alive III: Island of the Alive

It's Alive III: Island of the Alive

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Full Moon High

Full Moon High

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It Lives Again

It Lives Again

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry