Sort by

Joe has logged 64 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Murder by Decree

Murder by Decree

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Missiles of October

The Missiles of October

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gas! -Or- It Became Necessary to Destroy the World in Order to Save It.

Gas! -Or- It Became Necessary to Destroy the World in Order to Save It.

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Feed the Kitty

Feed the Kitty

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fan

The Fan

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Magic Blade

The Magic Blade

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
Baton Bunny

Baton Bunny

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hypo-Chondri-Cat

The Hypo-Chondri-Cat

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady of Burlesque

Lady of Burlesque

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trancers II: The Return of Jack Deth

Trancers II: The Return of Jack Deth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oddballs

Oddballs

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frigid Hare

Frigid Hare

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For Scent-imental Reasons

For Scent-imental Reasons

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Timerider: The Adventure of Lyle Swann

Timerider: The Adventure of Lyle Swann

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Haredevil Hare

Haredevil Hare

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Internes Can't Take Money

Internes Can't Take Money

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Awful Orphan

Awful Orphan

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trancers

Trancers

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hair-Raising Hare

Hair-Raising Hare

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
09
Lolly-Madonna XXX

Lolly-Madonna XXX

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Miss Nude America

Miss Nude America

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry