Sort by

Joe has logged 724 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The November Man

The November Man

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Reluctant Dragon

The Reluctant Dragon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hubble

Hubble

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chip an' Dale

Chip an' Dale

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
On Ice

On Ice

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drone Boning

Drone Boning

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Saw What You Did

I Saw What You Did

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Day Mars Invaded Earth

The Day Mars Invaded Earth

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Foghorn Leghorn

The Foghorn Leghorn

1948
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Spider Woman

The Spider Woman

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Muthers

The Muthers

1976
×
★★★★
Edit this entry  
10
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Submarine Sandwich

Submarine Sandwich

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Protector 2

The Protector 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tweety's S.O.S.

Tweety's S.O.S.

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lou Reed's Berlin

Lou Reed's Berlin

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
On the Loose

On the Loose

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Behind the Screen

Behind the Screen

1916
×
★★★★
Edit this entry  
06
His Wooden Wedding

His Wooden Wedding

1925
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Feeling Good

Feeling Good

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Norte, The End of History

Norte, The End of History

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Speedy Gonzales

Speedy Gonzales

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Happy Anniversary

Happy Anniversary

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Judge

The Judge

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
D.C. Cab

D.C. Cab

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry