Sort by

Joe has logged 53 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Starman

Starman

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fishing for Goldfish

Fishing for Goldfish

1895
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Trick Cyclist

The Trick Cyclist

1901
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unholy Three

The Unholy Three

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bicycle Trick Riding, No. 2

Bicycle Trick Riding, No. 2

1899
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cujo

Cujo

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rewind This!

Rewind This!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Monster

The Monster

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse

The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Koch

Koch

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cuba Crossing

Cuba Crossing

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mardi Gras Massacre

Mardi Gras Massacre

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mockery

Mockery

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suture

Suture

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein Conquers the World

Frankenstein Conquers the World

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hit!

Hit!

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dragon Lives Again

The Dragon Lives Again

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Neon Maniacs

Neon Maniacs

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Master

The Master

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy People: A Year in the Taiga

Happy People: A Year in the Taiga

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
They Would Elope

They Would Elope

1909
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sparrows

Sparrows

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hoopla

Hoopla

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry