Zoë 🐝 has logged 49 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Destino

Destino

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
30
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
Read the review Edit this entry  
29
The Driver

The Driver

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
Read the review Edit this entry  
26
Island in the Sun

Island in the Sun

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Naked Truth

The Naked Truth

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Property Is No Longer a Theft

Property Is No Longer a Theft

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Lion Is in the Streets

A Lion Is in the Streets

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stormy Waters

Stormy Waters

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gypsy

Gypsy

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
I Confess

I Confess

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Love Me or Leave Me

Love Me or Leave Me

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Anatahan

Anatahan

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Read the review Edit this entry  
04
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Billy Budd

Billy Budd

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Romanoff and Juliet

Romanoff and Juliet

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Topkapi

Topkapi

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry