Sort by

Zoë 🐝 has logged 764 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hunter in the Dark

Hunter in the Dark

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An American in Rome

An American in Rome

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Prospect

Prospect

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Continental Divide

Continental Divide

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Moralist

The Moralist

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
Read the review Edit this entry  
26
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Thirst

Thirst

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Intervista

Intervista

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Boccaccio '70

Boccaccio '70

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Odd Obsession

Odd Obsession

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blazing Sun

The Blazing Sun

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Immortal Love

Immortal Love

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casanova 70

Casanova 70

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Three Faces of Eve

The Three Faces of Eve

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Farewell to Spring

Farewell to Spring

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
June Night

June Night

1940
×
★★
Read the review Edit this entry