aleyna has logged 95 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
★½
Edit this entry  
29
Hello My Dear

Hello My Dear

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
Read the review Edit this entry  
28
Noose

Noose

2016
×
Edit this entry  
28
Mix Tape

Mix Tape

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Skins Shorts: Naomily

Skins Shorts: Naomily

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Pussy

Pussy

2016
×
Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
Edit this entry  
27
Capernaum

Capernaum

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Dancing with the Birds

Dancing with the Birds

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ritual

Ritual

2011
×
Edit this entry  
25
Eva

Eva

2005
×
Edit this entry  
25
Mermaid

Mermaid

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Zeitgeist

Zeitgeist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
7 Days in Havana

7 Days in Havana

2012
×
Edit this entry  
22
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Number 14

Number 14

1985
×
Edit this entry  
21
Until I Lose My Breath

Until I Lose My Breath

2015
×
Edit this entry  
21
The Chair

The Chair

2012
×
Edit this entry  
20
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
Edit this entry  
18
Unfriended

Unfriended

2014
×
Edit this entry  
18
I Am The Sea

I Am The Sea

2020
×
Edit this entry  
18
Cehape Zihniyeti

Cehape Zihniyeti

2021
×
Edit this entry  
17
Göz Kırpmadan: 202X

Göz Kırpmadan: 202X

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Tosuncuk

Tosuncuk

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
Edit this entry  
16
You Me Lenin

You Me Lenin

2021
×
Edit this entry  
15
A Short Film About Wong Kar Wai

A Short Film About Wong Kar Wai

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Don’t Want to Die Today

I Don’t Want to Die Today

2019
×
Edit this entry  
15
Cinderella

Cinderella

1971
×
Read the review Edit this entry  
15
Sibel

Sibel

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mahallenin Bazı Kedileri

Mahallenin Bazı Kedileri

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Insiders

The Insiders

2018
×
Edit this entry  
15
Bread

Bread

2012
×
Edit this entry  
15
Bıyık

Bıyık

2013
×
Edit this entry  
15
Azad

Azad

2016
×
Edit this entry  
15
Uçurtma

Uçurtma

2015
×
Edit this entry  
14
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
Edit this entry  
14
The Silence

The Silence

1963
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
Edit this entry