aleyna has logged 446 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★
Edit this entry  
28
Beats

Beats

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
Edit this entry  
31
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mustang

Mustang

2015
×
½
Edit this entry  
23
Hokusai

Hokusai

1953
×
★★★
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★
Edit this entry  
21
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Yellow, the Cat, the Kayakers and the Host

The Yellow, the Cat, the Kayakers and the Host

2020
×
½
Edit this entry  
17
Orchids in Fire

Orchids in Fire

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Agnès Varda: From Here to There

Agnès Varda: From Here to There

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Court

Court

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prehistoric Cabaret

Prehistoric Cabaret

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Living Still Life

Living Still Life

2012
×
★★
Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry