Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Witch Trilogy 13+

Witch Trilogy 13+

2019
×
Edit this entry  
13
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
13
7p., cuis., s. de b., … à saisir

7p., cuis., s. de b., … à saisir

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★
Edit this entry  
13
Süden

Süden

1990
×
Edit this entry  
13
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Edit this entry  
07
Björk: Biophilia Live

Björk: Biophilia Live

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Inner Worlds, Outer Worlds

Inner Worlds, Outer Worlds

2012
×
★★
Edit this entry  
04
On Yoga the Architecture of Peace

On Yoga the Architecture of Peace

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★
Edit this entry  
01
Junior

Junior

2011
×
★★
Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fractured

Fractured

2020
×
★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
½
Edit this entry  
23
Somewhere

Somewhere

2010
×
Edit this entry  
23
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spring Blossom

Spring Blossom

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★
Edit this entry  
16
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★
Edit this entry