• The Third Man

    ★★★½

  • 3 Godfathers

    ★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★½

  • Key Largo

    ★★

  • Germany Year Zero

    ★★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★

  • Let There Be Light

    ★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★½

  • Paisan

    ★★★½

  • The Big Sleep

  • Notorious

    ★★★★½

  • The Stranger

    ★★★

  • Rome, Open City

    ★★★★★

  • Laura

  • Double Indemnity

    ★★★½

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Remember the Night

    ★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★½

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★

  • Bringing Up Baby

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★½

  • My Man Godfrey

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★

  • Top Hat

    ★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • L'Atalante

    ★★

  • King Kong

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★½

  • The Last Laugh

    ★★

  • Nosferatu

    ★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Passage of Venus

    ★★★★