• The Friends of Eddie Coyle

    The Friends of Eddie Coyle

    ★★★★

    Viewed with the Amazing Edith's*Collab Film Group*.

    This was going to be "just another collab film" until I slowly got pulled into every. little. detail. The very first scene with dialogue shows us Robert Mitchum--the man himself--dreary, wrinkled, and tired yet bubbling with gravitas. I almost could not have cared less for the other guy sitting across from him who we stare at the back of the head for the first few moments of said scene. We finally see this…

  • Amnesia

    Amnesia

    ★★★★½

    A scathing black comedy that would otherwise have been a dime a dozen back in the 90s, is so morbid and intelligent with its characters it's hard to wonder how this didn't pick up any steam. What first appears as a toss away side character, the motel manager played by Sally K is a Grade-A wackjob who you still feel sorry for when she so seriously yearns for love. It's only when this emotion turns rabid and sensational that she…

  • Extreme Prejudice

    Extreme Prejudice

    ★★★½

    Walter Hill directs The Wild Bunch Lite. It's an 80s saturated western with a fun ragtag crew of character actors: Michael Ironside, Clancy Brown, Powers Boothe, Rip Torn, William Forsythe, Matt Mulhern, Larry B Scott, and Tom Lister. The leading man, Nick Nolte, is straight-up lights out paying homage to all the Gary Cooper High Noon types ever brought to the silver screen. This character tribute Walter Hill knows how to do, and does incredibly well. Last, but certainly not least,…

  • The Love Witch

    The Love Witch

    ★★

    This is an incredibly strange film.

    Paying homage to Hitchcock as well as some niche genres that came to fruition in the 60s and 70s (giallo, horror), The Love Witch is most obviously a concept of the female fantasy, and as campy as half the aesthetic and acting is, there is no subversion of traditional roles occurring here. Director Anna Biller wishes to occupy this space of idolizing the sexual ecstasy and sexual frustration that naturally occurs between men and…

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★

    Pat Carroll's laugh. 





    That's it. That's the review. (RIP Pat)

  • Prophecy

    Prophecy

    Frankenheimer Fest #17 w/ Nick Langdon. Check out his review on this film too!

    Ah yes, Prophecy… the film that inspired the likes of “ManBearPig” and predates the straight nightmare fuel found in 2018’s Annihilation. This is altogether surprising though, since the latter is supremely terrifying and the foreboding menace of Prophecy is clearly a man in a rubber suit… in certain shots running like he’s crapped his pants and his head jiggling around like the main character from “Bear in the Big…

  • Family Plot

    Family Plot

    ★★★★

    Viewed alongside LBd friend Nathan--go check out his review too! He's currently on a Hitchcock retrospective. Give him a follow!!!!

    The final film of Alfred Hitchcock’s illustrious career finds him returning to his comedic roots, as those roots have grown over and through the ideas surrounding murder—most specifically the “perfect murder”. To carry this metaphor further, the roots have found their way into a cemetery where one plot involves more than what meets the eye.

    Family Plot is worth a few gut laughs…

  • Love, Lies and Murder

    Love, Lies and Murder

    ★★

    On paper, this is a TV movie--nay, movie--I should love to pieces: Sheryl Lee and Moira Kelly teaming up before they were besties in Twin Peaks: FWWM alongside a chain-smoking Clancy Brown? Let's not forget a small role by a third Peakie Kenneth Welsh! Wow Bob wow. 

    What really lets this down is the writing, as nearly every scenario that pops up after a certain point forward is brushed off with lazy dialogue and stereotypical psychopathic behavior. 

    Huh, that's a weird sentence. 

    But…

  • I Accuse

    I Accuse

    ★½

    Viewed with the Amazing Edith's *Collab Film Group*.

    I Accuse is a film that spends 85% of it's runtime gaslighting its lead player to unsatisfying results. 
    The process in which Estelle Warren is being ignored is painted to its extremes even if these scenarios occur in real life. The Lifetime Channel model is presumably the best way one would think to capture a story like this one, however, its innate melodramatic structure turns it away from realism. As for an example, see…

  • Topaz

    Topaz

    ★★★★

    Hitchcock #52

    My Hitchcock obsession has me appreciating the most widely critiqued of his work. I think there are two major things going on here that stretch the fabric of cinema at large. 

    The first is Hitch returned to the straight spy-thriller that he initially dug his heels into in the 30s, and his two 60s spy-thrillers (this and Torn Curtain) are legitimately opposite to the Bond films that were newly gaining traction with mainstream audiences. I don't believe this is…

  • Against the Wall

    Against the Wall

    ★★★

    Viewed with Min on our Frankenheimer Quest: TV Movie Edition! Min's review here!!!

    I know little to nothing about the Attica Prison riots from back in the day, but what I can speak of is the centrist viewpoint of prison reform and how John Frankenheimer’s more liberal outlook was a precursor of today’s far-left prison reform and “no bail” policies. Without getting into the nitty gritty of where crime is now and where it was back in the latter half of…

  • Coco

    Coco

    ★★★★

    Coco presents two separate ideas of legacy through its rich characters and Day of the Dead celebration. Legacy becomes this place on the mantle rather than a TV screen, or altogether, that missing influence from long ago that still branded you before you even knew it. Mámá Coco, at one time a sweet little girl, had missed out on the loving father figure in her life. The relationships in Coco focus on a little boy and his family's legacy, but also,…