Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amnesia

Amnesia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Prophecy

Prophecy

1979
×
Read the review Edit this entry  
09
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Accuse

I Accuse

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Topaz

Topaz

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love, Lies and Murder

Love, Lies and Murder

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Against the Wall

Against the Wall

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Dog Time

Mad Dog Time

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
I, the Executioner

I, the Executioner

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Gypsy Moths

The Gypsy Moths

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Macario

Macario

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cop

Cop

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Flame

Flame

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Intern

The Intern

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Temptation Harbour

Temptation Harbour

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nude Bowling Party

Nude Bowling Party

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Chaos

Chaos

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
This Thing of Ours

This Thing of Ours

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cold Fever

Cold Fever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Metroid: The Sky Calls

Metroid: The Sky Calls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Happenings

The Happenings

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Come and See

Come and See

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bennifer

Bennifer

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lana Del Rey - Live at Outside Lands Festival

Lana Del Rey - Live at Outside Lands Festival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry