Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
13
The Girl and The Gun

The Girl and The Gun

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Thor

Thor

2011
×
★★
Edit this entry  
20
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Edit this entry  
17
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Voice of Silence

Voice of Silence

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★
Edit this entry