Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Farewell to the Ark

Farewell to the Ark

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Socrates

Socrates

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
Edit this entry  
15
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Land

The Land

1969
×
Edit this entry  
10
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
0.5 mm

0.5 mm

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Himiko

Himiko

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
Edit this entry  
02
A Cultural Film

A Cultural Film

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Edit this entry  
28
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★½
Edit this entry  
28
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★
Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Macario

Macario

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Él

Él

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★★
Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry