• Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★½

  • Untitled Kinetoscope Comedy

    ★½

  • The Mechanical Butcher

    ★★½

  • Billy Edwards and the Unknown

    ★½

  • James Grundy, Buck and Wing

    ★★

  • Partie de tric-trac

    ★½

  • Lyon, place Bellecour

    ★★★

  • Photograph

    ★★½

  • Déjeuner du Chat

    ★★★½

  • Le maréchal-ferrant

    ★★

  • Transformation by Hats

    ★★½

  • Boat Leaving the Port

    ★★★

  • Autour d’une cabine

    ★★★½

  • Fire Rescue Scene

    ★★★

  • Band Drill

    ★★

  • Corbett and Courtney Before the Kinetograph

    ★★½

  • Imperial Japanese Dance

    ★★

  • Annie Oakley

    ★★★

  • Chat En Chute Libre

    ★★★

  • Bucking Broncho

    ★★½

  • Glenroy Bros., No. 2

    ★★½

  • Hadj Cheriff

    ★★★

  • Glenroy Brothers (Comic Boxing)

    ★★½

  • The Hornbacker-Murphy Fight

    ★★

  • Sioux Ghost Dance

    ★★½

  • Buffalo Dance

    ★★

  • Dickson Experimental Sound Film

    ★★★½

  • Caicedo (with Pole)

    ★★★★

  • The Boxing Cats

    ★★★½

  • Leonard-Cushing Fight

    ★★½

  • Souvenir Strip of the Edison Kinetoscope

    ★★

  • The Pickaninny Dance from the “Passing Show”

    ★★

  • Chinese Laundry Scene

    ★★½

  • Carmencita

    ★★½

  • Athlete with Wand

    ★½

  • Cock Fight, No. 2

    ★½

  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

    ★★

  • Annabelle Sun Dance

    ★★★

  • Luis Martinetti, Contortionist

    ★★½

  • The Cock Fight

    ★★

  • The Barbershop

    ★★½

  • Annabelle Butterfly Dance

    ★★★

  • Falling Cat

    ★★★½

  • Blacksmith Scene

    ★★★

  • Poor Pierrot

    ★★★★

  • A Hand Shake

    ★½

  • Fencing

    ★★

  • The Wave

    ★★

  • Dickson Greeting

    ★★½

  • Newark Athlete

    ★★½

  • Men Boxing

    ★★

  • Two Fencers

    ★★

  • Je Vous Aime

    ★★½

  • Monkeyshines, No. 2

    ★★½

  • Monkeyshines, No. 1

    ★★★

  • Mosquinha

    ★★★½

  • London's Trafalgar Square

    ★★½

  • Hyde Park Corner

    ★★★

  • Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

    ★★

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

    ★★½

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★

  • Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

    ★★★

  • Accordion Player

    ★★½

  • Man Walking Around a Corner

    ★★½

  • Cockatoo Flying

    ★★★

  • Lioness Walking

    ★★★

  • Cat Trotting, Changing to a Gallop

    ★★★½

  • Woman Walking Downstairs

    ★★★

  • Lion Walking

    ★★★

  • Throwing Self on Heap of Hay

    ★★

  • A Woman Throwing on a Shawl

    ★★★

  • Woman Throwing Baseball

    ★★½