• Hadj Cheriff

    ★★★

  • Glenroy Brothers (Comic Boxing)

    ★★½

  • The Hornbacker-Murphy Fight

    ★★

  • Sioux Ghost Dance

    ★★½

  • Buffalo Dance

    ★★

  • Dickson Experimental Sound Film

    ★★★½

  • Caicedo (with Pole)

    ★★★★

  • The Boxing Cats

    ★★★½

  • Leonard-Cushing Fight

    ★★½

  • Souvenir Strip of the Edison Kinetoscope

    ★★

  • The Pickaninny Dance from the “Passing Show”

    ★★

  • Chinese Laundry Scene

    ★★½

  • Carmencita

    ★★½

  • Athlete with Wand

    ★½

  • Cock Fight, No. 2

    ★½

  • Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

    ★★

  • Annabelle Sun Dance

    ★★★

  • Luis Martinetti, Contortionist

    ★★½

  • The Cock Fight

    ★★

  • The Barbershop

    ★★½

  • Annabelle Butterfly Dance

    ★★★

  • Falling Cat

    ★★★½

  • Blacksmith Scene

    ★★★

  • Poor Pierrot

    ★★★★

  • A Hand Shake

    ★½

  • Fencing

    ★★

  • The Wave

    ★★

  • Dickson Greeting

    ★★½

  • Newark Athlete

    ★★½

  • Men Boxing

    ★★

  • Two Fencers

    ★★

  • Je Vous Aime

    ★★½

  • Monkeyshines, No. 2

    ★★½

  • Monkeyshines, No. 1

    ★★★

  • Mosquinha

    ★★★½

  • London's Trafalgar Square

    ★★½

  • Hyde Park Corner

    ★★★

  • Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

    ★★

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

    ★★½

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★

  • Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

    ★★★

  • Accordion Player

    ★★½

  • Man Walking Around a Corner

    ★★½

  • Cockatoo Flying

    ★★★

  • Lioness Walking

    ★★★

  • Cat Trotting, Changing to a Gallop

    ★★★½

  • Woman Walking Downstairs

    ★★★

  • Lion Walking

    ★★★

  • Throwing Self on Heap of Hay

    ★★

  • A Woman Throwing on a Shawl

    ★★★

  • Woman Throwing Baseball

    ★★½

  • Child Bringing Bouquet to Woman

    ★★★

  • L'homme machine

    ★★★

  • Human Figure in Motion

    ★★★

  • Buffalo Running

    ★★★½

  • The Kiss

    ★★★½

  • Athlete Swinging a Pick

    ★★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★½

  • The Musician Monkey

    ★★★½

  • Passage of Venus

    ★★★½

  • The Before... Collection

    ★★★★

  • Silence Trilogy

  • Scary Movie Collection

  • Cars Collection

  • Thor Collection

  • Tomb Raider Collection

  • The Twilight Saga Collection

  • Resident Evil Collection

  • The Chronicles of Narnia Collection

  • The Hunger Games Collection

  • Alien Collection

  • Pirates of the Caribbean Collection