• Poor Things

    Poor Things

    ★★★★★

    the means of production line is still absolutely GOLD

  • Madame Web

    Madame Web

    ★★★★★

    lads. i got no idea how this was made. i now firmly believe sony have absolutely zero shame whatsoever, they can’t be this stupid, right? right? RIGHT?

    it looks like it was dragged through mud, to say this is visually uninspired would be an understatement. the green screen is probably up there with some of the worst i have seen, looks like when you go harry potter and they flog you that £50 VR photography where you go on the…

  • Spree

    Spree

    ★★★★½

    nice light friday afternoon watch to be honest lads

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★★

    will smith won over denzel btw. just so you know how fucking stupid the awards season voters can be sometimes.

  • The Sidemen Story

    The Sidemen Story

    ★★★½

    it’s some story man i’ll tell you that for free. and it is a damn cool peek behind the curtain for sure. i just wish this doc in particular had a different structure.

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★★

    quite possibly the most devastating last 30 of a film i’ve seen.

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★★

    i’m the middle child out of three brothers.

    my youngest brother is now engaged and is getting married at the end of this year.

    my oldest brother is embarking on a journey to become a successful barrister.

    they’re growing apart from me with each day that comes, and they’re veering away from the lane that i find myself in.

    this film taught me to appreciate them so much more than i did before.

  • The Zone of Interest

    The Zone of Interest

    ★★★★

    fascinating. it didn’t grip me all the way when watching it and i didn’t think everything worked for me, but it still managed to scare the shit out of me and after i left the screen i felt a wave of nerves wash over me, i was flummoxed.

     i felt like i could’ve thrown up out of sheer panic and anxiety four or five different times during the film and upon reflection too, the soundscape had me all the way fucked up. jonathan glazer might just be Him.

  • Argylle

    Argylle

    ½

    aquaman 2 has now got some real competition for the most half arsed film ever made

  • The Holdovers

    The Holdovers

    ★★★★★

    “see ya.”

  • All of Us Strangers

    All of Us Strangers

    ★★★½

    didn’t expect that ending at all, my heart aches.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★★½

    that ending is still straight gas man god fucking damn