• Mulholland Falls

    Mulholland Falls

    ★★★½

    very strong Dudes Rock vibes 🤣

  • The Conversation

    The Conversation

    ★★★★★

    I tend to think of Coppola as an operatic director because of The Godfather & Apocalypse Now so the subtlety and slow pace of this film was a nice surprise. I really loved that Hackman and Cazale played out the scene where they bump into into each other at the convention as if they were a couple who broke up but one person didn't realize it was a real breakup.

  • Throw Momma from the Train

    Throw Momma from the Train

    ★★½

    I was loving DeVito's weirdo energy but I feel like this would've worked better with Charles Grodin playing the Billy Crystal part. Really cool camera work/editing tho.

  • Star Trek VI: The Undiscovered Country

    Star Trek VI: The Undiscovered Country

    ★★★★

    This is such a fun way to do a Cold War allegory. There's so many really funny bits in this that call back to the kitschyness of the original series.

  • Mission: Impossible III

    Mission: Impossible III

    ★★★½

    This one is interesting to me because it's mid & seeing Ethan have a life outside of his job just feels SO wrong but at the same time it establishes a lot of the things that make the rest of the franchise work so damn well like: a more family like vibe between Ethan and his fellow agents, the preposterously long running shots, the delightfully cheesy dialogue, and the manic element of Ethan's personality.

  • Wings of Desire

    Wings of Desire

    ★★★★★

    soul restoring

  • Capote

    Capote

    ★★★★★

    This is such a beautiful character study of two men who are two sides of the same coin. Two self destructive men who learned to manipulate others in order to survive abuse, neglect, and bigotry. Their paths cross because they were both delusional about the level of control that their social intelligence provides them. When I watch this, I often wonder whether Capote thought that he may not have had any soul left to lose after years of social climbing…

  • Opening Night

    Opening Night

    ★★★★★

    my kinda broad

  • Hellbound: Hellraiser II

    Hellbound: Hellraiser II

    ★★★

    Why was Hell so...pastel?

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★½

    I haven't watched this in years and I was really surprised at how much this movie gets right. The writers did a pretty good job of weaving together iconic storylines from 60's The Amazing Spider-man, 90s The Amazing Spider-man, Mcfarlane's Spider-man, Untold Tales, and Ultimate Spider-Man. Webber did a really great job of replicating the look of both Ultimate Spider-Man and Mcfarlane's Spider-Man. I wish that he had just stuck with the McFarlene look all the way through (I'm sure…

  • Blue Ruin

    Blue Ruin

    ★★★★

    Short, not sweet, and to the point. I really appreciated that this takes a realistic look at how long standing violent family feuds end up without getting melodramatic about it. I also loved that the movie makes it clear that Dwight's revenge knowledge comes from movies and true crime shows he barely remembers without using hacky jokes or non stop pop culture references.

  • Gran Torino

    Gran Torino

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This was some "white supremacists are the backbone of our society" horseshit. It's a shallow B movie that got gussied up with some prestige drama cinematography. The constant haphazard use of slurs desinsititizes the viewer and minimizes the darkness of Walters bigotry. The rapid tonal shift in the last 40 or so mins can't retroactively add depth to the first two thirds of the film and even though Walt sacrifices his white body to get the Hmong gang arrested, he…