Sort by

Zachary has logged 52 entries for films during September 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thru the Mirror

Thru the Mirror

1936
×
★★½
Edit this entry  
30
Clair de Lune

Clair de Lune

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Goddess of Spring

The Goddess of Spring

1934
×
★★★
Edit this entry  
30
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Le Clitoris

Le Clitoris

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bellissima

Bellissima

1951
×
★★★
Edit this entry  
23
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Que Viva Mexico!

Que Viva Mexico!

1979
×
★★½
Edit this entry  
10
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
09
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★
Edit this entry  
09
A Boring Afternoon

A Boring Afternoon

1965
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

Bezhin Meadow: Sequences from an Unfinished Film

1968
×
Edit this entry  
09
Inspiration

Inspiration

1949
×
★★★
Edit this entry  
07
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time... 'The Discreet Charm of the Bourgeoisie'

Once Upon a Time... 'The Discreet Charm of the Bourgeoisie'

2013
×
Edit this entry  
05
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Square

The Square

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry