Sort by

Zachary has logged 51 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mekong Hotel

Mekong Hotel

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Dragon Ball Super: Super Hero

Dragon Ball Super: Super Hero

2022
×
★★½
Edit this entry  
27
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blue

Blue

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Phantoms of Nabua

Phantoms of Nabua

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Fan Dog

Fan Dog

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cet amour-là

Cet amour-là

2001
×
★★
Edit this entry  
22
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★
Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Curly

Curly

×
★★½
Edit this entry  
20
Three Songs About Lenin

Three Songs About Lenin

1934
×
★★½
Edit this entry  
20
Enthusiasm

Enthusiasm

1930
×
★★★
Edit this entry  
20
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Baxter, Vera Baxter

Baxter, Vera Baxter

1977
×
★★½
Edit this entry  
16
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Belle

Belle

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
INU-OH

INU-OH

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Winged Migration

Winged Migration

2001
×
★★★
Edit this entry  
10
Seasons

Seasons

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Song Lang

Song Lang

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Red and the White

The Red and the White

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
They/Them

They/Them

2022
×
★½
Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Nun

The Nun

1966
×
★★★
Edit this entry  
04
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
03
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
★★
Edit this entry  
03
The Vertical Ray of the Sun

The Vertical Ray of the Sun

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ixcanul

Ixcanul

2015
×
★★½
Edit this entry