Sort by

Zachary has logged 98 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rubber Band Pistol

Rubber Band Pistol

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★
Edit this entry  
25
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★½
Edit this entry  
24
Conflagration

Conflagration

1958
×
★★★½
Edit this entry  
24
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
Such Good Friends

Such Good Friends

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carne

Carne

1991
×
★★★
Edit this entry  
22
Celles qui s'en font

Celles qui s'en font

1928
×
★★★
Edit this entry  
21
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nathalie Granger

Nathalie Granger

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rain

Rain

1929
×
★★★
Edit this entry  
20
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
★★★½
Edit this entry  
20
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Edit this entry  
16
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★
Edit this entry  
16
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★½
Edit this entry  
15
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★½
Edit this entry  
15
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
★★
Edit this entry  
15
The Three-Sided Mirror

The Three-Sided Mirror

1927
×
★★½
Edit this entry  
15
Accident

Accident

1928
×
★★½
Edit this entry  
15
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chopper

Chopper

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Firestarter

Firestarter

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hearts of Age

The Hearts of Age

1934
×
★★
Edit this entry  
14
The Vampire

The Vampire

1945
×
★★½
Edit this entry