Sort by

Zachary has logged 671 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★
Edit this entry  
31
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★½
Edit this entry  
29
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Colette

Colette

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Night Ride

Night Ride

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Second Game

The Second Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

Blank Narcissus (Passion of the Swamp)

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sorrow and the Pity

The Sorrow and the Pity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No

No

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Insiang

Insiang

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★
Edit this entry  
08
Several Friends

Several Friends

1969
×
★★½
Edit this entry  
08
The Horse

The Horse

1973
×
★★½
Edit this entry  
07
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Far from Vietnam

Far from Vietnam

1967
×
★★★
Edit this entry  
01
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★½
Edit this entry