Sort by

Zachary has logged 73 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
PNYC: Portishead - Roseland New York

PNYC: Portishead - Roseland New York

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Following

Following

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
A Fistful of Fingers

A Fistful of Fingers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hannibal

Hannibal

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jumbo

Jumbo

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Naked Making Lunch

Naked Making Lunch

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possum

Possum

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bisbee '17

Bisbee '17

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Joy of Life

The Joy of Life

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
Read the review Edit this entry