Sort by

Zachary has logged 72 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Madame Butterfly

Madame Butterfly

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blood: The Last Vampire

Blood: The Last Vampire

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
God Speed You! Black Emperor

God Speed You! Black Emperor

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Body Double

Body Double

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Family Album

The Family Album

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elephant

Elephant

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shinjuku Triad Society

Shinjuku Triad Society

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hand of Death

Hand of Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry