Sort by

Ethan has logged 205 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Tag

Tag

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Edit this entry  
20
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Stardust

Stardust

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Primal

Primal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Maleficent

Maleficent

2014
×
★½
Edit this entry  
09
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Heroes Among Heroes

Heroes Among Heroes

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kid with the Golden Arm

Kid with the Golden Arm

1979
×
★★★
Edit this entry  
27
Chasing Dream

Chasing Dream

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Edit this entry