Sort by

Zane has logged 71 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babel

Babel

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Climate Change: The Facts

Climate Change: The Facts

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blossoming Red

Blossoming Red

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Obsessions

Obsessions

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Edit this entry