• The Wiz

    ★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • Dawn of the Dead

    ★★★

  • Animal House

    ★★★

  • Grease

    ★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★½

  • House

    ★★★★

  • The Spy Who Loved Me

    ★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

    ★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★

  • Network

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★★½

  • Black Christmas

    ★★★½

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • Chinatown

    ★★★★½

  • The Conversation

    ★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★½

  • The Exorcist

    ★★★½

  • Mean Streets

    ★★★

  • Jesus Christ Superstar

    ★★★

  • Live and Let Die

    ★★

  • The Friends of Eddie Coyle

    ★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★½

  • Charlotte's Web

    ★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Cabaret

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Diamonds Are Forever

    ★★½

  • Brian's Song

    ★★½

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Walkabout

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

  • Le Cercle Rouge

    ★★★

  • M*A*S*H

    ★★½

  • Original Cast Album: Company

    ★★★½

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★½

  • Salesman

    ★★★★½

  • Black Panthers

    ★★★★½

  • Faces

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • Romeo and Juliet

    ★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Valley of the Dolls

    ★★½

  • Wait Until Dark

    ★★★½

  • To Sir, with Love

    ★★★½

  • You Only Live Twice

    ★★★

  • Blow-Up

    ★★★½

  • Persona

    ★★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★½

  • Goldfinger

    ★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★½

  • Seven Days in May

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • From Russia with Love

    ★★★

  • Cleopatra

    ★★★

  • Bye Bye Birdie

    ★★★½