Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Till Death

Till Death

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
He's All That

He's All That

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry