Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Once Upon a Time in China V

Once Upon a Time in China V

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in China IV

Once Upon a Time in China IV

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Countess Dracula

Countess Dracula

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in China III

Once Upon a Time in China III

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in China II

Once Upon a Time in China II

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Intervista

Intervista

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Predators

Predators

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry