Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
z_a_v_e

z_a_v_e

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for z_a_v_e
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • z_a_v_e’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • The Descent

    The Descent 2005

    ★★★★½ Rewatched 14 Jan 2023

    Left a chick speechless, this is a good movie.

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish 2022

    ★★★★★ Watched 08 Jan 2023

    Makes the new avatar look like a piece of shit, this cat is cool as fuck.

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    National Lampoon's Christmas Vacation 1989

    ★★★★★ Rewatched 24 Dec 2022

    I look forward to watching this movie on Christmas Eve every year more than anything else, simply perfect.

  • A Christmas Story Christmas

    A Christmas Story Christmas 2022

    ★★½ Watched 19 Dec 2022

    why does he sound like a monster

  • I'll Be Home for Christmas

    I'll Be Home for Christmas 1998

    ★★★★ Rewatched 17 Dec 2022

    The best worst Christmas movie ever

  • Rare Exports: A Christmas Tale

    Rare Exports: A Christmas Tale 2010

    ★★★★ Rewatched 14 Dec 2022

    The first time I watched this movie I fell asleep and woke up when all the naked Santa’s were running towards the child and I was like “what the fuck is happening” with that being said I really enjoy this movie.

  • The Christmas Chronicles

    The Christmas Chronicles 2018

    ★★★½ Rewatched 11 Dec 2022

    This movie would be a lot better without those fucking elves

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally... 1989

    ★★★★★ Watched 26 Nov 2022

    Shit got me tearing up on the airplane

  • Thirteen

    Thirteen 2003

    ★★★★ Watched 24 Nov 2022

    Do acid

  • The Nice Guys

    The Nice Guys 2016

    ★★★★½ Watched 16 Nov 2022

    Man those guys were nice

  • This Is Spinal Tap

    This Is Spinal Tap 1984

    ★★★★ Watched 15 Nov 2022 1

    That song they made about stone henge is truly life changing

  • The Cremator

    The Cremator 1969

    ★★★★★ Rewatched 31 Oct 2022

    Nothings scarier than the spread of nazism

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 32

Review Tags

10
  • masterpiece
  • holy fuck
  • vibes
  • fuck i cried
  • girlboss
  • spooky
  • sigma
  • asian pride
  • gay
  • jewish pride
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.