Sort by

z_a_v_e has logged 47 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry