• The Dig

  • Holidate

  • The Queen's Gambit

  • Soul

  • Enola Holmes

  • On the Rocks

  • The Gentlemen

  • Knives Out

  • Uncut Gems

  • Parasite

  • In Her Hands

  • Mowgli: Legend of the Jungle

  • On the Basis of Sex

  • Green Book

  • At Eternity's Gate

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Black Panther

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Molly's Game

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Win It All

  • The Shack

  • Chasing Coral

    ★★★★½

  • Hidden Figures

  • Barry

  • La La Land

  • Piper

    ★★★½

  • Finding Dory

    ★★½

  • Me Before You

    ★★★

  • The Nice Guys

    ★★½

  • Deadpool

  • The Revenant

    ★★★½

  • The Big Short

    ★★★★★

  • Love the Coopers

    ★★½

  • Spectre

    ★★½

  • Burnt

  • The Intern

  • Steve Jobs

  • Everest

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★½

  • Straight Outta Compton

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • Der weisse Äthiopier

    ★★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

  • The Team

    ★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • The Imitation Game

  • Cowspiracy: The Sustainability Secret

    ★★★★½

  • Quantum Love

    ★★

  • Serial (Bad) Weddings

  • The Amazing Spider-Man 2

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Joy of Fatherhood

    ★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

  • The Physician

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

  • Suck Me Shakespeer

    ★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • UMMAH - Unter Freunden

    ★★★½

  • Begin Again

    ★★★

  • Rush

  • Gravity

    ★★★★

  • We're the Millers

  • Finsterworld

    ★★★★

  • The Lone Ranger

  • The Bling Ring

    ★½

  • The Great Gatsby

  • Fast & Furious 6

    ★★★★½