Sort by

melancholybaby☂️ has logged 526 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Petal Dance

Petal Dance

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Big Bag

Big Bag

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moebius

Moebius

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Deep Condolences

Deep Condolences

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beach Chair

Beach Chair

1986
×
★★
Edit this entry  
13
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Omelia Contadina

Omelia Contadina

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Backstroke

Backstroke

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pawn

Pawn

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
MOTHER

MOTHER

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wood Job!

Wood Job!

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Twin Peaks Festival Greeting 2008

Twin Peaks Festival Greeting 2008

2008
×
★★
Edit this entry  
29
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Boat

Boat

2007
×
★★
Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry