Sort by

alex has logged 272 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
23
Long Toast

Long Toast

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Control

Control

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Walking in the Opposite Direction

Walking in the Opposite Direction

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Propaganda

Propaganda

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Head

Head

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Everybody Street

Everybody Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
TP Film

TP Film

×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hamlet

Hamlet

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
removed

removed

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry