Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
False Positive

False Positive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
F9

F9

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freak Show

Freak Show

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Family

The Family

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
An Education

An Education

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry