Sort by

xavier has logged 325 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
18
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
16
My Big Gay Italian Wedding

My Big Gay Italian Wedding

2018
×
★½
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Eastern Boys

Eastern Boys

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
16
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
16
Alps

Alps

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
12
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Martha

Martha

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
Kath & Kimderella

Kath & Kimderella

2012
×
★★
Edit this entry  
06
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lupin the 3rd

Lupin the 3rd

2014
×
Edit this entry