• A Scary Time

    ★★★½

  • All the Boys Are Called Patrick

    ★★★½

  • Anatomy of a Murder

    ★★★½

  • The Hangman

    ★★★

  • Compulsion

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • The Lamp

    ★★★★

  • The Magician

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★½

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★½

  • The Killing

    ★★★★★

  • Killer's Kiss

    ★★★½

  • Dreams

    ★★★★

  • The Seven Year Itch

    ★★★

  • Them!

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • The Big Heat

    ★★★★½

  • Summer with Monika

    ★★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • The Hoodlum

    ★★★

  • The Thing From Another World

    ★★★½

  • Harvey

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Edge of Doom

    ★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★★

  • They Live by Night

    ★★★★

  • It Always Rains on Sunday

    ★★★½

  • The Killers

    ★★★½

  • Gilda

    ★★★★

  • The Thin Man Goes Home

    ★★★½

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • Shadow of the Thin Man

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★½

  • High Sierra

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★★

  • Another Thin Man

    ★★★

  • Stagecoach

    ★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★½

  • After the Thin Man

    ★★★

  • Sabotage

    ★★★★½

  • The Thin Man

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • An American Tragedy

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★½

  • Girl Shy

    ★★★★

  • The House of Ghosts

    ★★★★½