xoxo has logged 208 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
City Walk

City Walk

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Some Freaks

Some Freaks

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Edge of Doom

Edge of Doom

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love You More

Love You More

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Santa

My Santa

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Girl Shy

Girl Shy

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Scary Time

A Scary Time

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drums West

Drums West

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alexander the Grape

Alexander the Grape

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fox and the Whale

Fox and the Whale

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Piano

Piano

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Happiness

Happiness

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Timber

Timber

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Weekend

Weekend

1967
×
Read the review Edit this entry  
02
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Cube

Cube

1997
×
Read the review Edit this entry  
01
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Source Code

Source Code

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry