Sort by

Yongene has logged 299 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Father's Day

Father's Day

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shame

Shame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ping Pong the Animation

Ping Pong the Animation

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
So long ! The Movie

So long ! The Movie

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Seven Weeks

Seven Weeks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hand

The Hand

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry