yigitmoney has logged 52 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Living Still Life

Living Still Life

2012
×
Edit this entry  
31
Prehistoric Cabaret

Prehistoric Cabaret

2013
×
Edit this entry  
30
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
ExtaZus

ExtaZus

2019
×
Edit this entry  
29
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Our Lady of Hormones

Our Lady of Hormones

2015
×
Edit this entry  
28
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Lil Ugly Mane Live in Brooklyn NY

Lil Ugly Mane Live in Brooklyn NY

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Lake

A Lake

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
Edit this entry  
20
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Comet

Comet

2014
×
★½
Edit this entry  
17
Empire

Empire

1965
×
Read the review Edit this entry  
16
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Daft Punk: Live at Grant Park Chicago

Daft Punk: Live at Grant Park Chicago

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Depressive Cop

Depressive Cop

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Edit this entry  
15
Mobilize

Mobilize

2015
×
Edit this entry  
14
Carne

Carne

1991
×
Edit this entry  
14
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love

Love

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
07
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On Board

On Board

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brad Pitt In America's National Parks

Brad Pitt In America's National Parks

2017
×
Edit this entry