Sort by

Lia has logged 129 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Object of My Affection

The Object of My Affection

1998
×
★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spud 3: Learning to Fly

Spud 3: Learning to Fly

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Spud 2: The Madness Continues

Spud 2: The Madness Continues

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Spud

Spud

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
13
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Hating Alison Ashley

Hating Alison Ashley

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dil Bole Hadippa!

Dil Bole Hadippa!

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★
Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Demons

The Demons

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Apple Pie

Apple Pie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Equity

Equity

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rehearsal

The Rehearsal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Men

Little Men

2016
×
★★★½
Edit this entry