Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Racing Stripes

Racing Stripes

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Together

Together

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Safe

Safe

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sink or Swim

Sink or Swim

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Holland's Opus

Mr. Holland's Opus

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Couples Retreat

Couples Retreat

2009
×
Edit this entry  
17
The Family Fang

The Family Fang

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gridiron Gang

Gridiron Gang

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
½
Edit this entry  
12
The Switch

The Switch

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mr. Magorium's Wonder Emporium

Mr. Magorium's Wonder Emporium

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Racing Stripes

Racing Stripes

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Skin

Skin

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry