Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Rocky

Rocky

1976
×
Edit this entry  
18
Disturbia

Disturbia

2007
×
½
Edit this entry  
11
The Dirt

The Dirt

2019
×
Edit this entry  
02
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Final Destination

Final Destination

2000
×
½
Edit this entry  
23
X

X

2022
×
Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
10
M3GAN

M3GAN

2022
×
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
½
Edit this entry  
05
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Edit this entry  
04
Zombieland

Zombieland

2009
×
Edit this entry  
03
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
Edit this entry  
03
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Road

The Road

2009
×
Edit this entry  
26
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
Edit this entry  
25
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Edit this entry  
18
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
Edit this entry  
13
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
Edit this entry  
09
The Impossible

The Impossible

2012
×
Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Jobs

Jobs

2013
×
Edit this entry  
09
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
Edit this entry  
03
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
03
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Unholy

The Unholy

2021
×
½
Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
Edit this entry  
27
Stigmata

Stigmata

1999
×
½
Edit this entry  
23
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
½
Edit this entry  
09
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Belle

Belle

2021
×
Edit this entry  
08
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Edit this entry  
06
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
Edit this entry  
01
Piggy

Piggy

2022
×
Edit this entry  
15
Barbarian

Barbarian

2022
×
Edit this entry  
11
Fatal Frame

Fatal Frame

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
Edit this entry  
01
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
Edit this entry  
01
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry